Hungary
 
en
hu
 
Keresési kifejezés
0
Keresési kifejezés
0
Keresési kifejezés
0
Hungary
 
en
hu
 

Magatartási kódex



Értékrendünket magatartási szabályok töltik meg élettel. Ezek világszerte érvényesek minden munkatársunkra, belső és külső kapcsolatainkban egyaránt. Tisztelettel bánunk egymással, tisztességesen bánunk üzleti partnereinkkel, folyamatosan továbbképezzük magunkat, és ügyelünk az erőforrások kímélő felhasználására. Természetesen mindenhol betartjuk a törvényi előírásokat. A know-how-val és ezzel a tudatossággal írjuk tovább történetünket a kábelezési és csatlakozástechnikai rendszermegoldások vezető gyártójaként.


Ügyfélközpontú. Családias. Innovatív. Sikerorientált. Ezekre az értékekre épül a LAPP. Az egyértelmű értékeink erősítettek bennünket vállalkozásként, és családi vállalkozásként tudjuk, hogy csak együtt lehetünk sikeresek – a vállalkozáson belül és üzleti partnereinkkel együtt. Ennek alapját az értékeink képezik. Ha viselkedésünket minden nap ezekhez igazítjuk, ha tiszteletteljesen és tisztességesen bánunk egymással és üzleti partnereinkkel, akkor folytatjuk a LAPP mint a kábel- és csatlakozástechnika rendszermegoldások vezető gyártójának sikertörténetét. Ebben a magatartási kódexben megpróbáljuk valamivel pontosabban bemutatni, mit jelentenek értékeink mindennapi munkánk szempontjából. Reméljük, hogy ez a segítségére lesz.

A Lapp Holding SE igazgatótanácsa

További információk

Bevezetés

A LAPP minden cselekménye, intézkedése, szerződése és egyéb folyamata tekintetében a törvényesség elvét képviseljük. Igennel támogatjuk a kizárólag törvényes cselekvés elvét, függetlenül attól, hogy ez a LAPP számára előnyökkel jár-e vagy sem. Minden munkatárs személyesen felel munkaterületén a jogszabályok betartásáért.


Tilos harmadik személyeket törvényellenes cselekményekre ösztönözni, vagy ilyen cselekményekben tudatosan részt venni. A jogellenes cselekvés nem szolgálja a vállalat érdekeit, és büntetőeljáráshoz, kártérítéshez és megbízásaink elvesztéséhez vezethet.

A LAPP mint globálisan tevékenykedő vállalatcsoport elismeri szociális és társadalmi felelősségét. Az értékorientált vállalatirányítás alapján, figyelembe véve a nemzetközileg elismert emberi jogokat, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) alapelveit és a különböző országokban és telephelyeken hatályos törvényeket, valamint elismerve a különböző kultúrákat az alábbi alapelvek érvényesek:


a. Egymás közötti viselkedés


Vezetési kultúránkat a megbecsülés és a bizalom jellemzi. Tiszteletben tartjuk és védjük minden egyén személyes méltóságát. A LAPP egyik telephelyén sem toleráljuk a megkülönböztetést, zaklatást vagy becsmérlést. Különösen az etnikai hovatartozás, fogyatékosság, nem, vallási meggyőződés, életkor vagy szexuális irányultság alapján történő hátrányos megkülönböztetés nem tolerálható. Minden munkavállalónak joga van a tisztességes bánásmódhoz, az udvariassághoz és a tisztelethez. Azt is elismerjük, hogy minden munkavállalónak joga van ahhoz, hogy demokratikus alapon, jogi szabályozások keretében szakszervezeteket és munkavállalói képviseleteket alakítson.


b. Gyermekmunka és kényszermunka


A gyermekmunkát és a kényszermunkát nem toleráljuk, és kivétel nélkül elutasítjuk, üzleti partnereinknél is. Amennyiben közvetlen vagy közvetett kapcsolatban, például egy beszállítónál, kényszer- vagy gyermekmunka tapasztalható, erről haladéktalanul jelentést kell tenni, hogy ebből le lehessen vonni a következményeket.


c. Kvalifikáció és díjazás

A LAPP-nál a munkavállalókat alapvetően a funkcióra vonatkozó képzettségük, képességeik és személyiségük alapján választjuk ki, vesszük fel és léptetjük elő. Támogatjuk a munkavállalók célirányos, folyamatos és igényorientált képzését, hogy ezáltal magas szintű teljesítményt és minőségi munkát érhessünk el. A méltányos díjazáshoz való jogot minden munkavállaló számára elismerjük. A díjazás és egyéb juttatások legalább a vonatkozó nemzeti és helyi törvényi előírásoknak, illetve a nemzeti gazdasági területek/ágazatok és régiók szintjének felelnek meg.

Alapvetően szigorúan el kell különíteni az üzleti és magánérdekeket. Összeférhetetlenség akkor keletkezhet, ha a munkavállalók olyan intézkedéseket hoznak, vagy olyan személyes érdekeik vannak, amelyek ellentétesek lehetnek a LAPP-nál végzett munkájukkal. Ebben az esetben csak a nyílt kommunikáció és a teljes átláthatóság védhet a károk ellen. Bizonytalanság esetén, hogy egy helyzet összeférhetetlenséget eredményez-e, azt meg kell vitatni az érintett felettessel.


a. Melléktevékenységek


Melléktevékenységek kizárólag a vállalat előzetes írásbeli hozzájárulásával engedélyezhetők. A hozzájárulást meg kell adni, ha nem kell tartani attól, hogy a megállapodott munkateljesítmény végrehajtása csorbulhat. A munkavállalók csak az adott nemzeti vállalat előzetes írásbeli jóváhagyásával rendelkezhetnek részesedéssel versenytárs vállalatokban, beszállítóknál vagy ügyfeleknél, illetve vállalhatnak ott melléktevékenységet. Ezeket a döntéseket eseti alapon hozzuk meg.


b. Üzleti kapcsolatok


Csak az érintett nemzeti társaság előzetes írásbeli hozzájárulásával lehet olyan társaságokkal ügyleteket kötni, amelyekben a munkavállaló, annak (házastársa) élettársa vagy közeli családtagja érdekeltséggel rendelkezik, vagy vezető beosztásban dolgozik, a munkavállalónak befolyása van az üzleti kapcsolatra, és összeférhetetlenség keletkezhet.


c. Üzleti partnerek magáncélú megbízása


A munkavállalók csak az adott nemzeti vállalat előzetes írásbeli hozzájárulásával vehetik igénybe a LAPP üzleti partnerét magánjellegű célokra, amennyiben közvetlenül részt vesznek szerződések odaítélésében vagy üzleti alapon történő feldolgozásában, és ennek következtében fennáll az összeférhetetlenség lehetősége. Ez alól kivételt képeznek az általánosan kínált áruk vagy szolgáltatások.

Az információk és azok feldolgozása minden üzleti tevékenység sikerének meghatározó eleme és előfeltétele. Információk kezelésekor mindenekelőtt a pontosságra és a helyességre, a megfelelő szintű titoktartásra és adatvédelemre kell figyelmet fordítani.


a. Jelentéstétel


Minden feljegyzésünknek, jelentésünknek és nyilatkozatunknak pontosnak és igaznak kell lennie. A szabályszerű könyvvezetés és mérlegkészítés elveit be kell tartani. Olyan nyilvántartások, fájlok és hasonlók létrehozása, amelyekhez a társaság bizalmas információit használják, csak akkor megengedett, ha ez közvetlenül a LAPP érdekében történik, és az összes adatvédelmi szabványt betartják.


b. Titoktartás


A vállalat bizalmas információit titokban kell tartani.


c. Adatvédelem és információbiztonság


Az adatvédelem nem ruházható át, és végső soron a mindenkori ügyvezetés felelőssége. Ennek során különösen arra összpontosítunk, hogy betartsuk a jogszerűség, a célkötelezettség, az adatkerülés és adattakarékosság, az átláthatóság, valamint az adatok jóhiszemű feldolgozása, a pontosság és a tárolás korlátozásának elveit, valamint hogy biztosítsuk az adatok sértetlenségét és titkosságát. Erről, valamint az érintettek jogainak és a vonatkozó adatvédelmi jog minden további előírásának tiszteletben tartásáról megfelelő módon számot adunk.


Valamennyi (IT-alapú) üzleti folyamat kialakítása és végrehajtása során az adatvédelemre, az IT- és az adatbiztonságra vonatkozó hatályos törvényi előírások alapján és betartása mellett mind a személyiségi jogok és a magánélet védelmét, mind az információbiztonságot megfelelően biztosítani kell. Amennyiben üzleti folyamatokkal összefüggésben személyes adatokat (ügyfelek, beszállítók, munkavállalók vagy egyéb érintett személyek) gyűjtünk, dolgozunk fel vagy továbbítunk, a LAPP az EU-n (Európai Unió) és az EGT-n (Európai Gazdasági Térség) belül betartja az európai adatvédelmi szabályokat.

When dealing with business partners (customers, suppliers, service providers, etc.) and state officials, a clear line must be drawn between the usual scope of a business relationship and private interests. Business relations with our business partners are defined by ethical conduct. LAPP observes the rules of fair competition and supports all efforts to enforce a free market and open competition, both nationally and internationally. LAPP will therefore not pursue any contract that can only be acquired by violating the relevant laws.

a. Agreements, cartels, and waivers of competition

All employees have a duty to observe the rules of fair competition as defined by applicable law. In particular, it is not permitted to demarcate sales areas or divide up customers with a competitor, nor may there be any agreements or exchanges of information with competitors concerning prices/price components, supply relations and the conditions governing them, production capacities, or bidding approaches. The same applies to the exchange of information concerning market strategies and investment strategies. This prohibition applies not only to written agreements, but also to oral agreements or tacit collusion (conscious parallel behaviour).


b. Selection of business partners


Agreements with customers, suppliers, and service providers must be concluded solely in the interests of the company. All employees must comply with the company's internal control regulations (e.g. dual control). Suppliers must be selected solely on competitive merit, based on a comparison of the price, quality, performance and suitability of the products or services offered. In addition, we also expect our business partners to comply with the principles of this policy.


c. Bribery, corruption and other inducements


LAPP does not tolerate any form of corruption, bribery or other unlawful granting of benefits. Any attempts by suppliers or customers to exert an unfair influence on the decisions of LAPP employees must be reported to the managers responsible. An extremely restrictive approach must be taken with regard to accepting or offering gifts or invitations from/to business partners. The financial scope of these gifts or benefits must be assessed on the basis that it should not be necessary for the recipient to conceal their acceptance, and they should not make the recipient feel indebted. In case of doubt, approval should be obtained from the relevant superior.

Invitations from business partners to events of a generally social nature (e.g. sporting or cultural events) are permissible if they are in line with normal business practice, have no unreasonably high value, and are also proportionate to the normal standard of living of the people involved. If any doubt exists as to the appropriateness of gifts, donations, or invitations, the employee’s superior or the Compliance division should be consulted in advance.


d. Donations and sponsorship


LAPP companies make monetary donations and donations in kind in the fields of education, science, culture and social concerns. When making donations, LAPP takes care to ensure that the donation is transparent, i.e. its use and recipients are clearly traceable. Donations to individual people and payments to private accounts are not permitted.

LAPP's aim, when undertaking sponsorship activities, is to fulfil a social responsibility and promote the image of the company and its name recognition. Sponsorships are therefore transactions involving an exchange of benefits. In this respect, care should always be taken to ensure that the benefits given and received are always in proportion to each other.


Both donations and sponsorship activities must be approved by the local management team.


e. Behaviour in public


Every LAPP employee is a representative of our company, whose behaviour reflects directly or indirectly on LAPP. Employees must therefore refrain from any behaviour that could have a negative impact on our image from the perspective of our customers, other employees, or the general public.


This also applies in particular to communications on social networks and on the internet.


All employees must pay due regard to the reputation of LAPP when performing their duties.

Siker a minőségen keresztül” ez üzleti politikánk egyik irányelve. A jogszabályi előírások betartása mellett aktívan törekszünk a környezetvédelemhez való hozzájárulásunk folyamatos növelésére, valamint a munkavállalóinkat fenyegető kockázatok kiküszöbölésére.


a. Minőség


Ügyfeleink magas fokú minőségi és biztonsági követelményeinek teljesítése érdekében mindig következetesen, alaposan és fenntartható módon hajtjuk végre a szükséges fejlesztéseket. Amennyiben minden erőfeszítés ellenére panaszok merülnek fel, a jogszabályi előírásoknak és a szerződéses kötelezettségeknek megfelelően, az élet- és testi épségben bekövetkező károk elkerülésének prioritása mellett járunk el azok megszüntetése érdekében.


b. Munka- és egészségvédelem


Minden munkatárs feladata, hogy kerülje az embereket és a környezetet fenyegető veszélyeket, és takarékosan bánjon az erőforrásokkal. A folyamatoknak, üzemeknek és erőforrásoknak meg kell felelniük a munkabiztonságra vonatkozó, alkalmazandó jogszabályi és belső előírásoknak, valamint az egészség-, tűz- és környezetvédelem előírásainak. Az egészség, a munkahelyi biztonság és a munkafeltételek emberbarát kialakítása vállalati politikánk fontos eleme.


Termékeinkben és gyártóműveinkben kerülni kell az egészséget veszélyeztető anyagok használatát.


c. Környezetvédelem és fenntarthatóság


Tiszteletben tartjuk a hatályos környezetvédelmi előírásokat, és igyekszünk a környezetre gyakorolt hatásokat a lehető legkisebbre csökkenteni. Emellett törekszünk a fenntartható, környezetbarát gazdálkodásra és valamennyi természeti erőforrás felelős felhasználására.


Ezen túlmenően kerüljük a konfliktusövezetekből származó nyersanyagok (Conflict Minerals) használatát. Arra törekszünk, hogy a környezetet érő károkat a műszakilag és szervezetileg elkerülhetetlen mértékűre csökkentsük. Nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy beszállítóink, alvállalkozóink és más harmadik felek is betartsák a környezetvédelmi előírásokat a számunkra végzett munkájuk során.

E magatartási szabályok a LAPP értékrendjének központi elemei, amelyek szerint élünk. Ezen értékek csoporton belüli és egységes betartása elengedhetetlen – azért minden munkatárs felelős.


a. Compliance mint vezetői feladat


A LAPP valamennyi vezetője felelősségi körén belül köteles biztosítani jelen magatartási kódex betartását, és felel azért, hogy felelősségi körén belül ne forduljon elő a jogszabályi előírások vagy jelen magatartási kódex megsértése, amely megfelelő felügyelettel megakadályozható vagy megnehezíthető lett volna. Ennek során a vezető köteles tájékoztatni a munkavállalókat a magatartási kódexről és annak tartalmáról, valamint őket megfelelően érzékenyíteni. Hasonlóképpen egyértelművé kell tennie, hogy a törvény megsértése elfogadhatatlan, és a munkavállalók vállalaton belüli hierarchikus pozíciójától függetlenül fegyelmi következményekhez vezet.

A vezető mindig példaként és az elfogadás, a megbecsülés és a bizalom elvei szerint jár el.


b. Szabálytalanságok bejelentése


Minden munkavállalónak jogában áll vezetője felé jelezni azokat a körülményeket, amelyek arra engednek következtetni, hogy megsértették a jelen magatartási kódexben foglalt szabályokat; ez szükség esetén anonim módon is megtörténhet. Az információkat kivizsgáljuk, és szükség esetén korrekciós intézkedéseket hozunk.


c. Felügyelet

A LAPP minden egyes társasága felelős a jelen magatartási kódexben foglalt szabályok, valamint a felelősségi körén belül a társaságon belül megállapított további szabályok betartásáért. A belső ellenőrzés korlátlan tájékoztatási és ellenőrzési joggal rendelkezik, amennyiben ez nem ellentétes a jogszabályi előírásokkal. Az ellenőrzési részleg vizsgálata során figyelmet fordít a magatartási kódexnek való megfelelésre, és ellenőrzési kritériumai közé felveszi annak előírásait.